Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Bruno Župan
Od početka milenija pliva u medijima svih formata. U pauzama smišljanja sadržaja za društvene mreže ili njegovanja odnosa s javnošću, masira moždane vijuge svim slovima koja mu dođu pod ruku. Promoter realnog optimizma i techno vibracija. Nekoć veliki fan... više

Kraj godine je u glazbenoj, a i svim drugim industrijama, vrijeme za inventuru svega onog što se doživjelo i preživjelo u proteklih 12 mjeseci. Moja vam je malenkost dužna dosta toga iz proteklih mjeseci, ali ljepota dobre glazbe je u tome da ne zastarijeva tako brzo, tako da će sve što sam planirao poslati u smjeru vaših žednih ušiju tamo uskoro i završiti. No, da ne iskačem puno iz matrice, ovog puta i ja rezimiram ono najfinije što se dalo čuti od domaćih autora. Pa, krenimo…

Uvod u ovu playlistu je “Uvod u promatanje cvijeća pri punoj brzini”. Mladići dolaze iz Zagreba i svojim su poletnim indie zvukom iskoračili kao jedan od ozbiljnijih kandidata za najbolji domaći prvijenac godine. Kako to zvuči? Oni sami kažu da je to “muzika koju čuješ kad nađeš još pomfrija na dnu vrećice iz meka”, a kako volimo pomfri, volimo i Tidal Pull

Kad na pjesmama radiš par godina i pažljivo ispoliraš sve u materijal koji svjetlo dana ugleda u pravo vrijeme i na pravom mjestu, uspjeh ne bi trebao izostati. Barbara Munjas s ovim albumom može mirno stati rame uz rame sa inozemnim pulenima koje ovdje inače preporučujemo za slušanje. Svima koji je prate još iz vremena kad je davala vokal za neke house ploče ovo je još jedna potvrda talenta i dobar prikaz njene glazbene evolucije koja se odvila od tih davnih vremena (to su vam vremena društvene mreže Myspace, znači stvarno poprilično davno).

Chui izbaci novi album otprilike svake dvije godine i oni onda uredno završe na vrhovima lista najboljih albuma te godine. Ni novi LP “Zagreb-Berlin” ne odstupa od tog pravila, baš kao što ni Chui ne odstupaju od svojeg inovativnog pristupa glazbi i njenom neopterećenom stvaranju uz, to se sad već i podrazumijeva, iznimno žanrovsko šaranje. Ako vas moram s nečim nagovoriti da uzmete u ruke i uši ovaj album, nek to bude prvi čin “Simfonije velegrada”, koji prati “buđenje velegrada od prvih sunčevih zraka do frenetičnog paljenja svih strojeva koji pokreću grad“. Buđenje, strojevi, akcija – naravno da smo mi odmah kliknuli!

Hiljson Mandela novim je albumom potvrdio svoj status jednog od kraljeva domaćeg trapa, onog istog trapa koji nikako nije umro. Ma, ne da nije umro nego se probija na mainstream radio stanice, pa kome pravo kome krivo. Prisutnost hitmejkera poput z++ definitivno nije odmogla u tome. A i davno smo vam na tiskanim stranicama Brickzinea pisali o trapu i osvajanju ovih prostora, nema tu previše iznenađenja.

Kad je tu Hiljson, red je da spomenemo i Miach, djevojka koja se već prvim EP-om zavukla pod kožu svih koji vole moderni pop i r’n’b, a čak nisu nužno dio generacije Z. I još bolje, Miach pokazuje kako nam pod koži namjerava i ostati. S ovakvim pjesmama – bez problema! Dok ne kapne album, zadovoljit ćemo se tu i tamo kojim singlom ili EP-om. Nije preša…

Djeca! također spadaju među najzanimljivije debitante 2022. i svojim zvukom privlače pažnju prije svega ljubitelje malo žešćih nota. Ja kao ja, moram ipak istaknuti jednu možda ne toliko žestoku, koliko zaraznu i radiofoničnu numeru s albuma prvijenca “Kad čuješ ovaj zvuk”, za koju sam poprilično siguran da joj ne gine status hita ako je izbace kao službeni singl. Zapravo, topla preporuka kolegama radijskim urednicima: napravite se bedasti i puštajte je u eter bila singl ili ne. Break the rules!

Ivan Grobenski ponovo oduševljava ritmom, refrenima i produkcijom, kao i činjenicom da se svakim novim materijalom odmiče od ranijih, no ostaje jednako sjajan. “Apocalipstick” je jedan od onih albuma koji vas ulovi i drži od prve do posljednje minute. A to u vremenu singlova i preskakanja pjesama nije mala stvar…

Čitam nedavno kako većina riječkih učenika osnovnih i srednjih škola ne zna nabrojit ni pet nekih bendova ili kultnih pjesama. Prije nego se usudim komentirati taj podatak, idem prvo provjerit koliko je tih rock glazbenika aktivno na Youtubeu, Instagramu, TikToku… U međuvremenu se možda i Ministranti vrate iz Indije, pa poduzmu nešto. Možda ćemo vremenom svi skupa shvatiti, pa bude bolje…

Sad zaozbiljno, nema straha za domaći rock. Pa poslušajte The Sleepyheads, da vam ne kažem da su “naši”, realno bi pomislili da su neki strani bend. Da, to je tako dobro. Tako da… “We’re OK”.

Neon Iglu su s “Fugom” najavili debut album “Stranput” te s kasnijim pjesmama potvrdili kako možemo ozbiljno računati na njih. Mračno, melankolično, taman za soundtrack kakve dobre krimi serije. Halo, producenti nove sezone “True Detective”, imamo glazbu za vas…

Eliot Alma osvaja na prvu i zavodljivim glasom i toplim zvukom, a pjesme poput “Unchained” pokazuju da će se naći nešto i za nas koji volimo mrdnuti nožicama. Prvi EP zvuči više nego obećavajuće i veselimo se dugosvirajućem materijalu…

Sun U smo već spominjali u našim glazbenim ekspedicijama i spominjat ćemo je opet, jer i dalje zvuči svjetski. A i video produkcija je na razini. Već smo ustanovili da nema straha za domaći rock, a sad ćemo isto ustvrditi i za pop…

Kickass je složio cijelu “Zbirku zadataka” za čije će vam rješavanje trebati preko dva sata. Uz ovoliko odličnih beatova, to neće biti problem. Dapače, moglo bi biti i repete, pogotovo ako volite staru školu.

“Maybe” je vedra pjesma ne baš vedre i vesele teme, kojom Fran Vasilić nastavlja nuditi svoje viđenje situacije u svijetu koji nas okružuje. Da to pada na plodno tlo vidi se na preko 4 milijuna pratitelja na TikToku i šesteroznamenkastom Instagram sljedbom ovog krčkog autora, između ostalog.  

Anna Moor spada među najzanimljivija nova imena pop scene, koja intrigira i stihovima i produkcijom, a bome i lijepim video brojevima. Red nostalgije i melankolije, red modernih tehnologija. Naime, trenutno zadnji video na Youtube kanalu kratkometražni je film nastao uz pomoć Unreal Engine 5 koji se inače koristi u gaming industriji. Nek vas to što možda niste gamer ne sprečava u klikanju na link, izdvojite par minuta i pogledajte film…

Yung Bude kaže da je mlad i lud, ali meni se čini da je mlad i posložen, jer očito zna što radi. I može nanizat 8 traka u dvadesetak minuta da bi imao jedan od zanimljivijih albuma u žanru. Ludo, da.

Koolade je producentski genije, u što se, ukoliko niste baš poznavatelj opusa,možete uvjeriti na njegovom Youtube kanalu. Ovom prilikom spomenut ćemo njegov novi album “Lovers’ Lane”, iznimno sanjivo i opušteno izdanje koje se našlo i na svim best of 2022 listama koje drže do sebe. A tek kad na njegovom kanalu otkrijete remiks za klapu Cambi, ajme…

Kakav bih elektroničar bio da ne uvalim i malo electro zvuka, doduše u možda nešto neočekivanijem izdanju. Ako ste se ikad pitali kako zvuče autohtoni tradicionalni napjevi u kombinaciji s produkcijom na tragu kontinentalne europske elektronike, odgovor ima Folklorelectro, odnosno Lado Electro u suradnji s Folklornim ansambol Slavuj iz Beča. Mrak.

Naravno da ću završiti ovu listu naj domaćih izdanja (koja bi mogla biti i duplo duža jer je stvarno bilo sjajne glazbe ove godine) uz jedan riječki bend, u nadi da će možda zapet za uho nekom riječkom učeniku. Dobrodošle su naravno i starije generacije, The Black Room je odličan band koji svakako vrijedi gurati. Zato i postoje ove naše ekspedicije…

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
GKR bira

5 šarenih stripova: Lajka, Umbrella Academy, Fantastic Four...

/
Teme

Duhovnost na putu prema metamoderni : New Age, svjetska književnost i sveprisutni Castaneda

/
Brickzine

Klasici hrvatskog svijeta slikovnica (i neke koje su na putu da to postanu)

/
Teme

O fenomenu starosti u romanima Dubravke Ugrešić "Baba Jaga je snijela jaje" i "Lisica"