Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Anja Babić
Knjižničarka koja je uz to kulturolog i mediolog u struci, filmofil i bibliofil, kreativac za projekte. više

Inspirirani ovim godinama prelijepih otkrića i borbe s našim najdražim potomcima, donosimo vam nekoliko preporuka priručnika za preživljavanje roditelja toddlera.

U jednoj od knjiga koje vam donosimo u današnjem nizu preporuka pronaći ćete citat da 70% roditelja priznaje da je barem jednom u životu pošizio zbog ponašanja svojeg djeteta, a 30% laže.

Počnimo s humorom na tu temu, s knjigom...

 “Kako prestati šiziti zbog djece (i na djecu) : praktičan vodič za smirenije i sretnije roditeljstvo”  autorice Carle Naumburg.

Ovo je idealan priručnik za roditelje koji zbog svakodnevne preopterećenosti često izgube živce, pisan iz osobne perspektive autorice dr. sc.Carle Naumburg, kliničke socijalne radnice i majke koja i sama često pošizi zbog djece. Uz brojne odlične savjete kako se smiriti i postati strpljiv, uživat ćete u samom stilu kojim je knjiga pisana, a i vizualno je jako lijepo organizirana s istaknutim dijelovima, poglavljima i ključnim riječima. Rijetkost je da knjiga o “samopomoći”, uz to što je naravno vrlo korisna, bude i ovoliko zabavna! 


cover.jpeg

Pet jezika ljubavi djece” autora Gary Chapman i Ross Campbell

Svakoj osobi treba ljubav, a djeca su tu posebno na vrhu liste.  Gary Chapman, autor planetarno popularnog niza Pet jezika ljubavi, zajedno s Rossom Campbellom, kliničkim psihijatrom specijaliziranim za djecu, objavio je knjigu Pet jezika ljubavi djece koja nam pomaže da to voljenje izvedemo kao profesionalci. Naime, ljubav se, prema njima, može izraziti na nekoliko načina: fizičkim dodirom, riječima priznanja, kvalitetnim vremenom, darovima i djelima služenja.

Svako dijete ima svoj „ljubavni jezik“, što znači da nije dovoljno samo reći „volim te“ (iako, naravno, to je također super). Kod nekog mališana to znači puno zagrljaja i poljubaca, dok će drugi biti puno sretniji ako s tobom provede sate igrajući se Lego kockama. 

U knjizi autori kroz primjere prikazuju kako se ljubav može izraziti na pravi način, te kroz „loše“ i „dobre“ scenarije demonstriraju kako sitne promjene mogu imati nevjerojatne rezultate. Jedan mali pomak u ponašanju može transformirati cijeli obiteljski život. U ovoj knjizi ne samo da se „učimo“ kako bolje voljeti svoju djecu, već razumijemo i psihologiju iza tih postupaka.

S malim promjenama možemo napraviti veliku razliku – kao kad na brzinu zamijenimo grubu rečenicu sa zagrljajem i to sve izdržimo bez izraza frustracije. Velika preporuka za sve koji žele bolje razumjeti svoje mališane.

5-jezika-ljubavi-djeca.jpg

“Skrivene poruke : što svojim riječima i djelima uistinu govorimo svojoj djeci” autorice Elizabeth Pantley

Knjiga “Skrivene poruke” autorice Elizabeth Pantley započinje mudrom premisom: „Nitko od nas nije se rodio sa znanjem kako biti roditelj, jednako kao što se nismo rodili znajući voziti automobil.“ Roditeljstvo je poput vožnje: svi mi u početku blejimo u volan, a često smo i potpuno zbunjeni kad nešto krene krivo. No, Pantley nam kroz ovu knjigu pokazuje da se ništa ne može naučiti samo sjedeći na stražnjem sjedalu – morate ići, zabiti nos u svaku situaciju i pokušati shvatiti što vam dijete zapravo poručuje, ali i što vi zapravo poručujete djetetu svojim reakcijama.
Knjiga je prepuna primjera iz svakodnevnog života, situacija u kojima ćete se zasigurno prepoznati. Preporučam da nakon svake opisane situacije u knjizi zastanete i sami pokušate poigrati se detektiva i “dešifrirati” koju skrivenu poruku time djetetu šaljete, a zatim pročitajte autoričino objašnjenje o kojoj poruci se radi, te naposljetku rješenje iliti kako smo trebali drugačije razriješiti situaciju za dobrobit svog djeteta. 
cover (2).jpeg

Ne postoji neposlušno dijete : zaustavite tantrume i prepirke te postavite temelje za kvalitetan razvoj djeteta: [vodič za roditelje djece 0-5 godina]” autorice Kate Silverton

“Kada male ljude nadvladaju velike emocije, naš je zadatak podijeliti s njima naš mir, a ne pridružiti se njihovu kaosu” L.R. Knost

Autorica Kate Silverton, novinarka i psihologinja, u knjizi “Ne postoji neposlušno dijete” jasno objašnjava kako funkcionira mozak malog djeteta, dobi između jedne i pet godina, te kako postupati u kriznim situacijama, uz konkretne i jako dobro razrađene primjere. Tantrumi su dio prirodnog razvoja djeteta, a na odraslima je razumjeti faze razvoja i prema tome prilagoditi način komunikacije s djetetom.
“Gušter”, “pavijan” i “mudra sova” simpatični su nazivi koje je autorica osmislila kako bi na razumljiv način objasnila dijelove mozga zadužene za ponašanje i njihovo funkcioniranje. 

Kada imamo znanje da se djetetov mozak tek razvija i da još nema razvijene mehanizme za razumijevanje i posljedično za reakcije kakve očekujemo, u nama može sazrijeti suosjećanje kao podloga za mir koji treba biti u nama, usprkos buri emocija koju dijete pokazuje.

cover (1).jpeg

Kako biti opušten roditelj : roditeljske tajne najsretnijih obitelji na svijetu” autorica Iben Dissing Sandahl i Sarah Zobel

Studija američkog sveučilišta Harvard pokazala je da prisni i zadovoljavajući odnosi stvaraju od nas sretnije i zdravije ljude. Važno je biti zaista prisutan, ne samo nazočan u društvu djece, a raditi nešto drugo, misliti o nečemu drugome, već biti svjestan sadašnjeg trenutka i aktivan u istome. Samopouzdanje kod djece se gradi od najranijih dana, kao što se kuća gradi od čvrstih temelja. Roditeljska ljubav i podrška pruža te čvrste temelje, na kojima će biti izgrađen snažan karakter djeteta. 

“Djetetov osjećaj vrijednosti procvjetat će ako način na koji ga slušamo i razgovaramo s njim pokazuje da je dostojno ljubavi. Mi ga jačamo i potičemo, tako da može ići kroz život uzdignute glave. Tek kad budemo mogli svoje snove i očekivanja o tome tko bi naša djeca trebala biti odvojiti od osoba kakve ona zapravo jesu, bit ćemo pravedni prema njima  i svoju ćemo roditeljsku ulogu tako prilagoditi da njihove prirodne sposobnosti dođu do izražaja.”

Autorice Iben Dissing Sandahl i Sarah Zobel su uz ovu knjigu napisale i svjetski poznati hit “Danski odgoj djece”. Svakako preporučamo obje knjige. 
195595.jpg

Samo je mama koja je dobro dobra mama” autora/ice Kristina Stanić, Boris Blažinić

Za kraj preporučamo knjigu naslova koja pogađa u srž: “Samo je mama koja je dobro dobra mama”.  I istina je, a tome svjedoči autorica Kristina Stanić i psiholog njezine obitelji Boris Blažinić, koautor ove knjige. Veoma je zanimljiv koncept pisanja iz dvije perspektive, subjekta i terapeuta, u kronološkom nizu. Obiteljski emocionalni problemi su sasvim otvoreno prezentirani u knjizi, i čitamo ih poput radnje romana, bez prekidanja sa općim savjetima za svakoga. 

Ovo je iscrpno prezentiran individualni slučaj iz kojega možemo puno naučiti i primijeniti u vlastitom životu. Autorica je s puno hrabrosti odlučila podijeliti svoj put i put svoje kćeri Eme u javnosti i time pomoći nekome tko se muči sa sličnim problemima.

Za kraj, šaljemo vam preporuku da uzmete vrijeme za sebe, za čitanje, odmor, da posegnete za knjigom iz naše roditeljske zbirke oko bilo kakve nedoumice u odgoju ili osobnom rastu i razvoju ili jednostavno iskoristite knjigu za moment mira i razbibrige koja nam je svima potrebna. 
1207305.jpg

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
Recenzije

"O pisanju" Stephena Kinga: suočiti se s vlastitim nesavršenostima

/
Razgovori

Enver Krivac: Važno je da nisi sam, čak i ako si veliki individualac

/
Recenzije

"Sjećanje na prošlost Zemlje" Liu Cixina: nepredvidljivi razvoj koji nas drži do kraja trilogije

/
Teme

Izgubljeni u promjeni: u "vrlom novom svijetu" tehnologije sasvim sigurno postoje i gubitnici