Na vama je: razvoj gradova i kultura za mlade kroz oči slovenskog stručnjaka za razvoj gradova
Davor Buinjac objašnjava zašto su sad više nego ikad potrebne kulturne i kreativne industrije.
Jučer je u sklopu Festivala održivosti — Nova pravila igre održano zadnje predavanje pod nazivom Kulturne i kreativne industrije u funkciji održivog razvoja od strane Davora Buinjca.
Pod budnim okom moderatora Kristiana Benića, Davor Buinjac je pridošlu publiku poveo u kritičko razgledavanje najvažnijih pitanja vezanih za prošlost, sadašnjost i budućnost kulturne i kreativne produkcije. Kritičko sječivo predavala dotaklo se niza gorućih pitanja vezanih za ulogu strateških dokumenata, EPK-a te odnosa između administrativnih ustanova i lokalnih zajednica.
Ipak, najvažnijom temom predavanje ispostavilo se pitanje održivosti koje se na našim prostorima isključivo gleda kroz ekonomsku prizmu čime u sjenu stavljamo smisao održavanja započetog projekta. A što je kultura u kojoj su prva i zadnja pitanja vezana za zvukove blagajne? Unatoč toga što je svjestan kako kulturne politike ovise o financijskom kapitalu koji stoji iza grada, Davor Buinjac ističe kako je najvažnija promjena u percepciji iz koje može i hoće proizaći niz društvenih promjena jer — sjetimo se — kultura ne postoji sama za sebe, kao ni umjetnik.
Zaključak? U vremenima kada nam se koncentracija gubi poslije prvih brojki zaraženih, kada se ustanove okreću brojanju pojasa za spašavanje, kultura svoje utočište pronalazi u malenim, lokalnim društvenim zajednicama. Otkrivanjem važnosti kulture za nas dolazimo do shvaćanja važnosti kulture za društvo.
Ako niste stigli na predavanje zbog čekanja u redu za testiranje, još uvijek imate priliku Davora Buinjca poslušati na YouTube kanalu Udruge Smart.
Davor Buinjac rođen je u Sisku 1963. godine. Zaposlen je u Odjelu za kulturu Grada Ljubljane kao savjetnik za strateška pitanja. Godine 2013. objavio je knjigu pod naslovom “Kreativne industrije između mita i stvarnosti” (izdavač: Gotan, Skopje). Autor je poglavlja o kreativnim industrijama u zborniku “Sustaining Cultural Development: Unified Systems and New Governance in Cultural Life” (izdavač: Routledge, London, 2013). Bio je angažiran kao vanjski savjetnik prilikom izrade Strategije kulturnog razvitka grada Rijeke 2013. - 2020. te u prvom krugu kandidature Rijeke za naslov EPK 2020. Koordinator je kandidature Ljubljane za naslov Europske prijestolnice kulture 2025. te vanjski savjetnik na projektu kandidature Skopja za naslov EPK 2028. Bavi se različitim temama koje se odnose na pitanje dugoročnog razvoja gradova pomoću kulture. Riječ je o temama poput urbane regeneracije vođene kulturom (culture-led urban regeneration), projekta Europske prijestolnice kulture kao projekta korjenite preobrazbe grada, teme umjetnosti u javnom prostoru, razvoja malih gradova kao globalnih gradova kulture itd. Trenutačno radi na novoj knjizi „Globalni grad kulture“ koja bi trebala izaći do kraja 2021. godine. |
Iz Magazina

Knjige petkom: Požar, Manijak, Sigurno mjesto...

Slowmotion festival i konferencija u Opatiji - dobro usporavanje za službeni početak ljeta!

Stripovi o životinjama koje progovaraju o onome o čemu se ljudi ne usude
Najave događanja

Predavanje "Kako umjetna inteligencija mijenja medije i naš odnos s njima"

Predavanje: Požari, knjige, knjižnice - uzbudljiva povijest i sadašnjost nemogućeg prijateljstva

Predstavljanje knjige autorice Kristine Kuzmič "Znam kako ću"

Pričolinac: Tko se boji mraka još…?!, stvaraonica priča

Književna večer s Hrvojem Kovačevićem

Feedback - slušaj i usvoji ga!
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.