Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom

Svečanost je otvorena nastupom mješovitog pjevačkog zbora KUD-a Neven, Selce nakon čega je uslijedio program pod nazivom  Selčani na četiri strane svita – putopisni kaleidoskop u kojem su sudjelovali Robert Lončarić, Slađana i Senad Serdarević, Jelena i Hrvoje Lončarić te Ljiljana i Teodor Antić, Selčani koji su podijelili s publikom svoje doživljaje s putovanja po Australiji i Novom Zelandu, Aziji, Africi i Americi. 

Sudionik programa Teodor Antić ujedno se predstavio i svojom samostalnom izložbom Selačke impresije. Njegovo je likovno stvaralaštvo približila publici bivša knjižničarka selačke knjižnice Edita Jeličić Krpan, sada u mirovini. Bila je to prigoda da se ravnateljica Gradske knjižnice Crikvenica, Irena Krmpotić, osvrne na njen dugogodišnji rad od 1979. godine i ulogu u promicanju usluga Knjižnice, njegovanju zavičajne baštine i općenito doprinos kulturnom životu Selca.   

Dom prosvjete - Ogranak Selce.jpg

Voditeljica programa, knjižničarka Tea Vidučić, podsjetila je na zanimljivu povijest selačke knjižnice. Godine 1873. osniva se Narodna čitaonica u Selcih. Iste su godine donesena Pravila za Družtvo Narodne čitaonice u Selcih koje potpisuju: svećenik Jure Jeličić, učitelj Nestor Lihl, pisar Jakov Papić i poduzetnik Anton Lončarić a potvrđena su naredne 1874. godine. Čitaonica je bila smještena u kući Kazimira Lončarića na selačkom trgu i imala je 18 članova. U početku je primala 10 naslova novina a do 1888. godine čak 21 naslov. Razdoblje do 1904. godine obilježeno je kraćim ili duljim prekidima u radu i ponovnim obnavljanjem djelatnosti, kada se 19. veljače osniva Hrvatska pučka knjižnica, smještena na glavnom trgu u kući Nikole Lončarića. Jedan od njenih osnivača i dugogodišnji tajnik bio je Ivan Lončarić Papić koji je proučavao zavičajnu povijest te se njegova rukopisna i druga ostavština i danas čuva u selačkoj knjižnici.

Godine 1923. osniva se Fond za gradnju Doma prosvjete pa 1934. godine Hrvatska pučka knjižnica seli na lokaciju u samom centru Selca, u nove prostore Doma u kojima je i danas.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata rad Knjižnice zamire te se obnavlja 1959. od kada neprekidno radi.

Godine 2000. Knjižnica i čitaonica Selce postaje ogranak Gradske knjižnice Crikvenica slijedom tadašnjeg Zakona o knjižnicama.

Više o povijesti selačke knjižnice potražite u publikaciji:

Naraštaji govore --- : 110. godišnjica (1873-1983) Narodne čitaonice, 80. godišnjica (1904-1984) Hrvatske pučke knjižnice, 50. godišnjica (1934-1984) Doma prosvjete / [glavni ii odgovorni urednik Vinko Antić]. Selce : Narodna knjižnica i čitaonica, 1984

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
Teme

5 stripovskih junakinja koje ćete poželjeti upoznati

/
Teme

Čarobna vrata: knjiški prolazi u koje vrijedi zakoračiti

/
GKR bira

Vodič za mlade: 5 sjajnih naslova o mentalnom i emocionalnom zdravlju

/
Teme

Priča jednog raskršća: perilo, kalafati, prva pizza, austro-ugarska raskoš, talijanski sladoled i žensko motanje cigareta