Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom

PROČIŠĆAVANJE FONDA, OTPIS I REVIZIJU GRAĐE

Gradska knjižnica Rijeka u sklopu izgradnje knjižničnog fonda radi na održavanju knjižničnih zbirki putem postupaka zaštite, pročišćavanja, otpisa i revizije građe, s ciljem da zbirke budu kvalitetne, odnosno da građa  bude u dobrom fizičkom stanju i sadrži relevantne informacije.

Knjižnične zbirke su dinamične i da bi bile relevantne, uz stalan priljev nove građe potrebno je otpisivati satru građu koja je dotrajala, zastarjela ili uništena. 

Korisnici svojim odgovornim ponašanjem mogu doprinijeti kvaliteti zbirke, tako da je čuvaju na odgovarajući način, ne izlažući građu štetnim uvjetima kao što su vlaga ili toplina i ne uništavajući je podcrtavanjem i slično.

Pročišćavanje fonda, otpis i revizija knjižnične građe provode se u skladu s aktualnim zakonskim propisima, uključujući kriterije, rokove, dozvoljene postotke godišnjeg otpisa (Pravilnik o zaštiti, reviziji i otpisu knjižnične građe1). 

Pročišćavanje fonda radi se tijekom redovnog godišnjeg otpisa i tijekom revizije. 

Kriteriji otpisa: 

dotrajalost 

uporabom istrošena, pohabana i oštećena građa; prekobrojni primjerci koji nisu za ponudu drugim knjižnicama

nečitljiva elektronička građa na prijenosnim medijima

zastarjelost:

prekobrojni primjerci koji su primjereni za ponudu Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK);

neaktualna građa te knjižnična građa koja svojim sadržajem ne odgovara tipu knjižnice u kojoj je zatečena (sadržajno zastarjela, nezanimljiva ili neprimjerena korisnicima narodne knjižnice ili građa koja se ne koristi zbog bilo kojeg drugog razloga);

uništenost:

primjerci neupotrebljivi zbog djelovanja neke više sile - smočeno, poderano i sl., kojima nedostaju stranice, korice i sl., oštećeni CD-i i sl. 

raspareni naslovi (npr. romani u više dijelova, od kojih neki dijelovi nedostaju)

izgubljena / otuđena / nestala građa (građa koja nije pronađena tijekom revizije)

i nevraćena građa (zastarjela posudba dulja od 3 godine).

Godišnjim otpisom preporučuje se otpisivati prekobrojne primjerke pojedinih naslova beletristike i dodatnih primjeraka stručnih i popularno-znanstvenih naslova, koji su svojevremeno bili aktualniji nego danas, u postupcima redovnog pročišćivanja fonda. 

Revizije se provode prema zakonski propisanim rokovima u ovisnosti o veličini knjižničnog odjela ili ogranka. 

Tijekom revizije dodatno se obraća pažnja na uređivanje i vrednovanje fonda te usklađivanje sa stanjem i potrebama izgradnje odgovarajućeg fonda. 

Količina otpisane knjižnične građe se u odnosu na cjelokupni fond knjižnice utvrđuje se u granicama sljedećih postotaka:

do 5 % godišnje za knjižnu građu (odnosi se na uništenu, dotrajalu i zastarjelu građu) i

do 20 % godišnje za neknjižnu građu.

Postotak otpisa može premašivati te vrijednosti u slučajevima oštećenja građe u kriznim uvjetima, u slučaju selidbe te u slučajevima kad revizije i otpis građe nisu provođeni u preporučenoj ili propisanoj mjeri. 

1 Pravilnik o zaštiti, reviziji i otpisu knjižnične građe (nn.hr), Narodne novine: službeni list Republike Hrvatske godište clxxxv, broj 27, Zagreb, 8. ožujka 2023. dostupno na https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_03_27_452.html

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
Teme

5 stripovskih junakinja koje ćete poželjeti upoznati

/
Teme

Čarobna vrata: knjiški prolazi u koje vrijedi zakoračiti

/
GKR bira

Vodič za mlade: 5 sjajnih naslova o mentalnom i emocionalnom zdravlju

/
Teme

Priča jednog raskršća: perilo, kalafati, prva pizza, austro-ugarska raskoš, talijanski sladoled i žensko motanje cigareta