U Gradskoj knjižnici Rijeka održan ciklus radionica u okviru projekta Ulice srednjovjekovnih vladara
Tijekom ožujka i travnja održan je u Gradskoj knjižnici Rijeka ciklus radionica u okviru projekta Ulice srednjovjekovnih vladara. Riječ je o projektu koji je osmislila Radna grupa za građansku znanost u knjižnicama (GZUK) Zagrebačkog knjižničarskog društva. Povod projektu je obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva, a cilj aktivnosti je geolociranje ulica, trgova, parkova i obala s imenima desetorice hrvatskih kraljeva i kneževa u svim županijama Republike Hrvatske, u suradnji GZUK-a te narodnih i školskih knjižnica.
Za provedbu projekta u Primorsko-goranskoj županiji koordinator je Gradska knjižnica Rijeka. Projekt je najprije predstavljen na Županijskom stručnom vijeću srednjoškolskih knjižničara, održanom u Dvorani susreta GKR, 17. ožujka 2025. kada je upućen poziv na suradnju.
Prva radionica održana je 25. ožujka 2025. na kojoj je sudjelovalo jedanaest učenika i učenica Ekonomske škole Mije Mirkovića koje su angažirale stručne suradnice knjižničarke Marina Vitaljić i Kristina Kokić Kontić. Lara Pavić, stručna suradnica za matičnu djelatnost održala je uvodnu edukaciju za mlade građanine znanstvenike koji su potom prišli geolociranju ulica, trgova, parkova i obala u Primorsko-goranskoj županiji koji nose imena kraljeva Tomislava, Zvonimira, Držislava, Krešimira i Petra Svačića te kneževa Domagoja, Trpimira, Borne, Branimira i Mislava.

Druga radionica održana je 26. ožujka, a na njoj je sudjelovalo jedanaest učenika i učenica Ugostiteljske škole Opatija koje je na sudjelovanje motivirala njihova knjižničarka, Jasminka Mešter. Valja napomenuti da Primorsko-goranska županija ima ukupno 14 gradova i 22 općine te su kao i u prethodnoj skupini učenici istraživali ne sve, već dio općina i gradova, svaki sudionik po tri, kako bi imali dovoljno vremena na raspolaganju za geolociranje i slanje podataka.
Susret s učenicima Prometne škole Rijeka i njihovom knjižničarkom Madlen Zubović te profesoricom hrvatskog jezika i književnosti Lindom Grubišić Belina dogovoren je na način da će se održati dvije radionice. Uvodnu edukaciju ovoga puta održale su za prvu skupinu od šest sudionika, Ljiljana Črnjar, voditeljica Županijske matične razvojne službe te za drugu skupinu od sedam sudionika knjižničarka Selena Juković.


Dok je jedna skupina istraživala i geolocirala, druga je upoznavala odjele i zbirke Središnje knjižnice i sudjelovala u aktivnostima na Odjelu za mlade koje su organizirale i provele knjižničarke Anja Zbašnik i voditeljica Odjela, Sanja Žalac Čičak.
Peta radionica održana je 10. travnja 2025. za skupinu od osam učenika Građevinske tehničke škole Rijeka koje je na sudjelovanje motivirala njihova knjižničarka, mr. sc. Maja Cvjetković. O projektu i načinu prikupljanja podataka te geolociranju ovoga su puta sudionike educirale knjižničarke Središnje knjižnice GKR, Andrea Korić i Selena Juković.
Na kraju svake od radionica, mladi građani znanstvenici popunjavali su anketni upitnik u kojem su izrazili svoje dojmove i zadovoljstvo sudjelovanjem, edukacijom i organizacijom radionice.

Zaključno možemo sumirati da je u ciklusu od pet radionica sudjelovalo četrdeset i troje mladih građanina znanstvenika u suradnji s pet stručnih suradnica školskih knjižničarki i jednom profesoricom hrvatskog jezika iz četiriju srednjih škola iz Rijeke i Opatije. Rezultati su pokazali da u Primorsko-goranskoj županiji postoji ukupno četrdeset ulica, trgova, parkova i obala koje nose naziv srednjovjekovnih vladara, u devet gradova i pet općina. Dvadeset dvije jedinice lokalne samouprave nemaju niti jednu od navedenih lokacija koje nose ime nekog od srednjovjekovnih vladara. Navedeni rezultati poslužit će konkretnom znanstvenom istraživanju koje, u ovom slučaju, provodi prof. dr. sc. Ivan Majnarić s Hrvatskog katoličko sveučilišta u Zagrebu.
Radionice su pokazale da su ovakvi i slični projekti građanske znanosti korisni i zanimljivi, kako za sudionike, tako i za organizatore te potiču suradnju narodnih i školskih knjižnica na dobrobit svih uključenih dionika.
Iz Magazina

Sjaj i bijeda Hollywooda 1. dio: sjajne, ružne, lijepe, neugodne priče s crvenog tepiha

Biblijski apokrifi: priče iz sjene

Knjige petkom: "Mlijeko i med", "Diskretni šarm diplomacije", "Snježni leopard"...
Najave događanja

“It’s so easy…”, basics of Croatian language and getting to know Rijeka’s culture (in English)

Dani Trsata u Ogranku Trsat: Nena Pavelić i Kultura svima svugdje autorski inkluzivni susret prilagođen slijepoj i slabovidnoj djeci

Predstavljanje knjige "Plava mandarina" Arsena Toljanića

Predstavljanje knjige "Ne gubi fokus" Kristine Paj
Šarene jastučnice, kreativna radionica oslikavanja tekstila
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.