Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Marija Bratonja
Ja sam trostruka mama Marija. Po struci dipl.knjižničarka i profesorica hrvatskog jezika i književnosti. Već deset godina radim kao stručna suradnica - školska knjižničarka u Ekonomskoj školi Vukovar, a u slobodno vrijeme, kojeg nemam, pišem blog Mali čita... više

“Tiho, o tiho govori mi jesen:
Šuštanjem lišća i šapatom kiše.”

Napisao je nekad davno Dobriša Cesarić. Ali nama ne govori samo šuštanjem lišća i šapatom kiše, već nas zove da se zavučemo pod dekicu, ugrijemo kraj vatrice (ili radijatora) i čitamo najljepše slikovnice koje mirišu na jesen. A njih je puno, zaista. I nisu sve na prvi pogled tematski vezane uz jesen, ali ima ono nešto u njima što nas s polica knjižnice ili kućne biblioteke pozove čim ljetne vrućine popuste, a jutra postanu maglovita i hladnija.

Jedna od slikovnica koja je idealna za ponijeti ju u šetnju šumom je Čiji su ovo tragovi (Školska knjiga, 2023.). Interaktivna slikovnica s hrpom prozorčića sigurno će zainteresirati sve mališane, ali i mame i tate. Priča je to o malenom lanetu koje se izgubi u šumi. 

Na svakoj stranici pronaći ćete nove tragove životinja koje trebate odgonetnuti. Bilo da se radi o šumi, polju, farmi, jezeru, livadi ili planini, iza svakog prozorčića pronaći ćete po jednu životinju i saznati nešto o njezinom načinu kretanja. Uz čitanje možete, kao i mi, organizirati mini natjecanje u prepoznavanju tragova životinja. Samo se čuvajte tih malaca, sve znaju!

062151.jpg

Godina u šumi (Planet Zoe, 2023.) je jedna od najraskošnijih kartonki, cijela je kaširana od art kartona s prebogatim i nevjerojatno detaljnim ilustracijama. Iako se ovom slikovnicom velikog formata možete zabaviti cijele godine, jesen je pravo vrijeme za proučavanje njenih stranica. U njoj je prikazan život šumskih životinja kroz sve mjesece i sva godišnja doba u godini, kroz različita doba dana. 

To vam daje nepregledan broj mogućnosti za osmišljavanje vlastitih priča o životinjama prikazanima u slikovnici. Na kraju same slikovnice nalazi se zanimljiv labirint u kojem trebate pomoći likovima da pronađu ono što traže, pazeći na neprijatelje koji vrebaju u podzemnim hodnicima. Sjajna slikovnica pa uopće ne čudi da se radi o svjetskom bestseleru!

godina_u_sumi_omot_web.jpg
Još jedna slikovnica koja prati život u šumi tijekom cijele godine je Šetnja šumom (Ibis grafika 2024.). Ova slikovnicama vodi nas na put dug godinu dana, od siječnja do prosinca, u jednoj šumi. Na tom putu upoznat ćemo vodiča mišića, razne stanovnike šume te promjene koje šuma, a i njeni stanovnici prolaze kroz sva četiri godišnja doba. Ovo je jedna od onih slikovnica u kojima zapravo ilustracije pričaju priču i nose radnju. 

Teksta je jako malo, tek po jedna rimovana katrena za svaki mjesec, ali se zato nećete moći nadiviti ilustracijama, tim detaljima i prirodi. Osjećat ćete se kao da ste tamo, u priči, kao da stojite ispred mišje brvnare ispunjene toplinom i knjigama. Početak slikovnice obilježen je Putom kroz šumu gdje će maleni prstići pronaći sve kućice i kolibice te stabla iz slikovnice, dok na samom kraju možete pronaći dio Šuma kroz godinu u kojem je po mjesecima nabrojano nekoliko zanimljivosti koje se mogu pronaći u slikovnici, ali i u prirodi.

Setnja-sumom-RGB-scaled.jpg

Čudo jedno na što vas sve može podsjetiti jedna slikovnica. Ali Oblak u žutom kaputu (Evenio, 2019.) nije obična slikovnica, ovo je slikovnica zbog koje ćete se naježiti, koja će vam ispuniti srce i zbog koje ćete se zapitati možemo li se žrtvovati za nešto ili nekoga tko nam je važan i jesmo li zahvalni na svemu onome što već imamo. A kako je uopće jedan oblak završio u žutom kaputu? Dok se jedan padobranac spremao za skok, kroz okno aviona ispao mu je nov, žut kaput i završio je na jednom malom oblaku. Oblak je poželio da vjetar puhne malo jače i otpuhne kaput s njega, no oblak je znao da je tom oblaku i tom kaputu namijenjena drukčija sudbina. 

Tako je oblak putujući nebom gledao djecu kako se igraju i željno iščekuju prvi dan škole. A u jednoj skromnoj kućici živjela je djevojčica Vanja sa svojom majkom. Sutradan je Vanja trebala krenuti u prvi razred, a majka je, nakon što ju je ušuškala u krevet, sjela kako bi joj od zimske odjeće sašila kaput. Nije imala novca da kupi novi jer je sav potrošila na ogrjev. Kad je ugledao taj prizor, oblak je znao što mu je činiti. Pozvao je svog starog prijatelja i on je zapuhao. Oblačić se rasplinuo u mnoštvo nevidljivih niti, a mali žuti kaput je kroz dimnjak stigao baš tamo gdje je trebao.

oblak-naslovnica-600x600.jpg
Slikovnica Vjeverice svađalice (Profil, 2019.) prati dvije vjeverice ili, bolje rečeno, dva vjeverića - Spontanog Ivicu i Spremnog Brunu. Ivica je, kao što mu sam nadimak kaže, spontan pa je valjda mislio da će se njegova smočnica sama napuniti prije zime. Za to vrijeme on se zabavljao, a smočnica je ostala sasvim prazna. Dok je Bruno u potpunosti spreman za zimu. Naporno i marljivo je sakupljao hranu i punio svoju smočnicu, napravio pravu planinu, ali je uvjeren da mu treba još samo jedan jedini češerić. A baš se toga češerića uhvatio i Ivica jer mu je to jedina nada da nabavi zimnicu. 

Ta dva sasvim različita lika, Bruno i Ivica, bacaju se u utrku za jedinim češerom u šumi. I tu kreće brza i luda utrka, svađa, pentranje, letenje, skakanje, plivanje i gola borba za život. A sve je to praćeno humorističnim dosjetkama i briljantnim ilustracijama. I iako je ovo priča o dijeljenju i prijateljstvu, toliko je obojena jesenskim prizorima da se jednostavno morala naći na ovom popisu.

VJEVERICE-SVADALICE-kartonka-Rachel-Bright-Jim-Field-NASLOVNICA-002-800x991.png
Jedna stara slikovnica Ukuhane jabuke (ArTresor naklada, 2013.) nije tematski vezana uz jesen, ali je toliko topla i mirisna kao da joj na naslovnici piše jesen. Ukuhane jabuke su klasik i ne znam nikoga kome se ova slikovnica nije svidjela. Ona je himna očinske ljubavi. Tata je nježan, snažan, glatkih obraza i prsti mu mirišu na ukuhane jabuke. Ponekad je loše volje i naljuti se, baš kao i svi tate, ali samo nakratko. 

Ništa što ukuhane jabuke ne mogu riješiti. To je jelo u Belgiji, Nizozemskoj i sjevernoj Njemačkoj vrlo uobičajeno, a posebno je omiljeno među djecom, koja ga jedu gotovo svakodnevno. Ukuhane jabuke simbol su domaćeg, poznatog i sigurnog, možda nas zato toliko podsjećaju na jesen.
Za sam kraj, još jedan skroz jesenski klasik bez kojeg jesen nije jesen 😊

unnamed.jpg

Što napisati o Juhi od bundeve (Golden marketing, 2004.), a da već nije napisano ili rečeno. Du­bo­ko u šumi na­la­zi se stara, bi­je­la ko­li­ba s vrtom u kojem rastu bun­de­ve. Troje pri­ja­te­lja, Patak, Mačak i Vje­ve­ri­ca, svaki dan ku­ha­ju juhu od bun­de­ve i svat­ko zna što i kako treba raditi. Poslije večere Mačak svira gajde, Vje­ve­ri­ca ben­džo, a mali Patak pjeva. 

Juha od bundeve.png

Ali, jed­no­ga dana Patak ne može odoljeti da ne pro­mi­je­ni­ uo­bi­ča­je­nu po­dje­lu posla jer on želi mi­je­šati juhu. Po­či­nje svađa, koja ipak za­vr­ša­va sret­no, do­ka­zu­ju­ći da pravo pri­ja­telj­stvo po­bje­đu­je sve ne­da­će i ne­su­gla­si­ce. Predivna priča i ilustracije, a sve je to i preraslo slikovnicu i preselilo se na daske koje život znače. Kazalište lutaka Zadar je, prema jednoj od naših omiljenih slikovnica, napravilo sjajnu predstavu i ako ikada budete imali priliku pogledati je, ne propuštajte ju! Jer kako Patak kaže: “nije važno tko reže i nije važno tko miješa, važno je tko soli. Uskličnik!”

Nadamo se da ste čitajući o ovim slikovnicama dobili inspiraciju za šetnju šumom, parkom ili ulicom dok lišće šušti, a kiša rominja. A usput, svakako, nemojte zaboraviti naići u svoju knjižnicu posuditi neku od ovih slikovnica. Pa kad dođete kući, lijepo se ušuškajte i uživajte u čitanju!

Crtež bez naslova (2).png
 

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
GKR bira

5 šarenih stripova: Lajka, Umbrella Academy, Fantastic Four...

/
Teme

Duhovnost na putu prema metamoderni : New Age, svjetska književnost i sveprisutni Castaneda

/
Brickzine

Klasici hrvatskog svijeta slikovnica (i neke koje su na putu da to postanu)

/
Teme

O fenomenu starosti u romanima Dubravke Ugrešić "Baba Jaga je snijela jaje" i "Lisica"