Ciklus predavanja “Sva lica kapitalizma”: trikovi robe na policama, "crni labud", bihevioralni višak, tržište umjetnina
U Gradskoj knjižnici Rijeka u "Benčiću" kroz jesen će doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović održati ciklus predavanja “Sva lica kapitalizma”.
Arhitekti izbora ili zašto nije svejedno kako je roba posložena po policama
Predavačica: Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović
Vrijeme: 10. 10. u 18 sati
Prijava: prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović održat će predavanje „Arhitekti izbora ili zašto nije svejedno kako je roba posložena po policama“.
Riječ je o prvom u nizu iz ciklusa predavanja „Sva lica kapitalizma" u kojem će se propitati jesu li naši izbori racionalni i što uopće znači biti racionalan: uključuje li to samo hladnu kalkulaciju i mentalno računovodstvo razloga „za“ i „protiv“ ili je bolje slijediti provizorna pravila i oslanjati se na intuicije i „osjećaje iz trbuha“ (Gigerenzer). Ukoliko smo pak iracionalni, jesmo li predvidljivo iracionalni (Ariely) i kome to koristi?
Arhitekti izbora su tržišni i javni autoriteti koji nam traže greške u donošenju odluka, i potiču (nudge; Thaler, Sunstein) na određeno ponašanje „za naše vlastito dobro“. To je sukus libertarijanskog paternalizma koji je prema nekim autorima idealna kombinacija konzervativnih, demokratskih i liberalnih praksi, dok je za druge riječ o najgoroj mogućoj manipulaciji.
Crni labud, sivi nosorog i druge "zvijeri" koje prijete
Predavačica: Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović
Vrijeme: 19. 11. u 18 sati
Prijava: prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Drugo u nizu predavanja doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović „Crni labud, sivi nosorog i druge 'zvijeri' koje prijete“ održat će se 19.11.2024. u 18 sati.
Crni labud često je korištena metafora za događaj koji ni u snu nismo očekivali, no kada se ipak desi, skloni smo tražiti naknadna objašnjenja (Taleb). Propitat će se je li tu uistinu riječ o nečemu što se nije moglo (pred)vidjeti ili o zatvaranju očiju pred činjenicama. Razmotrit će se potom i pojedine metode zaključivanja (indukcija, dedukcija, abdukcija, analogija) s naglaskom na teoriju Karla Poppera (otvorena znanost, otvoreno društvo) koji je uveo primjer s labudovima.
Crni labud/labudica poznati je motiv baletne umjetnosti gdje se veže uz neočekivani slijed događaja, dualnost prirode; borbu dobra i zla.
Rani, kasni i kapitalizam koji nadzire: Bihevioralni višak i što s njim?
Predavačica: Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović
Vrijeme: 3. 12. u 18 sati
Prijava: prijave se primaju putem obrasca ovdje.
„Rani, kasni i kapitalizam koji nadzire: Bihevioralni višak i što s njim?“ treće je u ciklusu predavanja doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović koje će se održati 3.12.2024. u 18 sati, a radi se o propitivanju stadija kapitalizma i prožimanju s industrijskim i kulturnim revolucijama koje ga prate. Kasni kapitalizam, postmodernizam, postfordizam, postindustrijski, kognitivno-kulturni kapitalizam… označitelji su formi života koje smještamo u vrijeme odumiranja države blagostanja i uspostave neoliberalnih praksi. Nadzirući kapitalizam (surveillance) i bihevioralni višak pojmovi su koje uvodi američka autorica Shoshana Zuboff i vežu se za digitalnu revoluciju za koju nismo sigurni što (od)nosi.
Kultura i umjetnost u postmoderno doba
Predavačica: Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović
Vrijeme: 17. 12. u 18 sati
Prijava: prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović će 17.12.2024. u 18 sati održati i predavanje „Kultura i umjetnost u postmoderno doba“ u kojem se propituju umjetničke prakse u razdoblju propasti velikih narativa, kada umjetničko djelo već odavno nema ni snagu avangarde ni utopijsku formu modernizma, a sve manje i postmodernistički ironijski odmak.
Zašto tržišta umjetnina sve više slične tržištima nekretnina i jesu li u pravu teoretičari koji kažu da suvremenu umjetnost u kasnom kapitalizmu najbolje opisuje sintagma poduzetnička umjetnost?
Biografija predavačice:
Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović je novinarka, teoretičarka i filozofkinja iz Rijeke. Doktorirala je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Magisterij znanosti stekla je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Autorica je više znanstvenih članaka iz područja filozofije i ekonomije, uz obiman publicistički opus.
Docentica dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović vanjska je suradnica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku gdje predaje kolegij Kultura kasnog kapitalizma. Dugogodišnja je vanjska suradnica i na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci gdje izvodi nastavu iz filozofije politike. Razvija specifičan pravac filozofije ekonomije na presjeku filozofije jezika, lingvistike, ekonomske teorije i političke ekonomije.
Propituje kulturne i identitetske granice u kontekstu tržišnog, korporativnog i intervencionističkog paternalizma, istražujući pojam slobode, individualnog, kolektivnog, subliminalnog, potisnutog i utisnutog u jezik; ideološkog.
Iz Magazina
Knjige petkom: Tragom mjeseca, Paradiz...
Knjige petkom: Troje, Otpusno pismo, Četiri vjetra...
Pet godina nakon riječkog 1. veljače 2020.: terapija kulturom za "tvrde" gradove u svijetu virusa, dronova, inflacija, Sjevernokorejaca na granici Europe...
Najave događanja
Crafternoon: izradi papirnato srce za Valentinovo
All on Board!: Večer društvenih igara u Rasadniku
Predstavljanje knjige Marijane Dragičević "Crno tijelo"
Predstavljanje dvojezične zbirke poezije Ane Dudić Zubčić “Crvena tama mojih usana”
Umjetnički panel "ArTalk"
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.