Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Gradska knjižnica Rijeka
Središnja narodna knjižnica grada Rijeke. Mjesto dobrih knjiga, stvaralaštva i začina za kvalitetno slobodno vrijeme. više

Subota oslobođene Rijeke u Dječjoj kući uz kreativnost: Tko se boji vuka još!?

Vrijeme: 3. 5. u 11,00 – 19,00
Lokacija: Dječja kuća
Način prijave: cjeloviti program provjerite ovdje.

Mlađa djeca posebno mahom ne razumiju pojmove kao što su nacizam, fašizam, niti se mogu poistovjetiti s realnim povijesnim pričama o okupaciji, oslobođenju našega grada, ali zato itekako razumiju što znači boriti se s vukom ili drugim nevoljama u različitim pričama i bajkama.

Cijeli program posvetili smo zajedništvu, prijateljstvu, slozi, prevladavanju strahova ali i stvaralaštvu kao najbolji put u borbi sa vukom koji simbolizira prijetnju, nešto zlo ili divlje što dolazi izvana i remeti miran svijet priče.

I to upravo 3. svibnja - na sam dan oslobođenja Rijeke!

Cjeloviti program 3. 5. u Dječjoj kući provjerite ovdje.

photo-collage.png (1).jpg


Sloboda stripu, oblačić narodu!

strip radionica za srednjoškolce  

Vrijeme: utorak 6. 5. od 11:00 do 12:30 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Izvodi: Korin Hunjak

Dob: za srednjoškolce

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Radionica će se baviti igranjem sa kombinacijom i crtanjem osnovnih elemenata stripa te slobodnim istraživanjem kako napraviti zanimljivu i jasnu priču koristeći samo različite oblike i međusobne odnose kadrova, kućica za tekst i teksta, onomatopeja, akcijskih efekata i svega ostalog što je srž stripa a što katkad nepravedno čami u sjeni stripovskog crteža. Radionica će se fokusirati upravo na te često zanemarene elemente, te na zabavne načine na koji oni mogu postati glavni akteri stripa.

Korin Hunjak vizualni je umjetnik s fokusom na ilustraciju, strip i dizajn čiji su kratki stripovi 2023. sakupljeni u samostalnoj strip-zbirci Brodski dnevnik, a godinu nakon objavljuje i strip-album Kaleidoskop u suradnji s piscem Zoranom Žmirićem. Dobitnik je više nagrada za svoje umjetničko djelovanje na području ilustracije i stripa i šire, te svoj rad izlaže na mnogim grupnim domaćim i međunarodnim izložbama. U radu se fokusira na humanizirajuće narative, poigravanje s različitim stilovima te istraživanje grafičkog crteža.

199288628.jpg

Sloboda kretanju: 3LHD predavanje o izgradnji novog autobusnog kolodvora i utjecaju na budući razvoj Rijeke

Vrijeme:  utorak 6. 5. u 18 sati

Lokacija:  Gradska knjižnica Rijeka

Izvodi: Ivana Šajn (3LHD)

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

U utorak 6. 5. u 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka bit će održano predavanje o izgradnji novog riječkog autobusnog kolodvora.

O projektu će govoriti projektantica i voditeljica u 3LHD-u Ivana Šajn. 

Studio 3LHD, renomirani arhitektonski ured koji je ove godine proslavio 30 godina rada, poznat je po inovativnim projektima koji oblikuju suvremeni urbani prostor. Tijekom tri desetljeća djelovanja, studio je realizirao niz značajnih projekata koji redefiniraju odnos arhitekture i javnog prostora. U Rijeci su realizirali projekte poput Dvorane i Trga Zamet te pješačkog mosta na Delti, a jedan od najvažnijih upravo je projekt Autobusnog kolodvora Žabica.

Autobusni terminal Žabica, koji se realizira 18 godina nakon pobjede na javnom arhitektonskom natječaju, predstavlja velik urbanistički potencijal za središte grada Rijeke. Ova infrastrukturna građevina, smještena između željezničkog i pomorskog terminala, nudi više od funkcije autobusnog kolodvora – redefinira prostor i otvara nove mogućnosti za razvoj grada. 

Završetkom projekta, Riva prestaje biti parkiralište, čime se omogućava stvaranje javnog prostora kakvog svaki obalni grad zaslužuje.  

Više o ovom ambicioznom projektu i njegovom utjecaju na budući razvoj Rijeke možete doznati na predavanju autora projekta iz Studija 3LHD. Ne propustite priliku čuti više o viziji koja oblikuje budućnost riječkog priobalja i o jednom od najznačajnijih arhitektonskih ostvarenja u Hrvatskoj.

3LHD je usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti. Uz suvremen pristup arhitekturi svako se pitanje rješava kroz suradnju, znanje i iskustvo tima i suradnika iz različitih struka. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, hrvatskih paviljona na EXPO-u u Japanu i Španjolskoj, Rive u Splitu, sportske dvorane Bale, Centra Zamet, Hotela Lone, Hotela LN Garden u Kini, Kampusa Infobip, Grand Park Hotela Rovinj i Kampusa Rimac afirmirali su Studio ne samo u stručnim krugovima već i u širem krugu domaće i strane javnosti. 3LHD je za svoj primio niz domaćih i međunarodnih priznanja i nagrada.

vizual za najavu.jpg


Panel “Digitalna slobodna Europa: koja je europska budućnost bitova i pixela?"

Vrijeme:  srijeda 7. 5. u 18 sati

Lokacija:  Gradska knjižnica Rijeka

Izvodi: Bojan Mušćet, Nenad Antolović, Saša Zelenika, Rene Brakus

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

U srijedu 7. svibnja u 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka čeka vas zanimljiv razgovor u sklopu programa Festivala znanosti Rijeka i obilježavanja 80. obljetnice oslobođenja Europe.

U srijedu 7. svibnja u 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka održat će se panel “Digitalna slobodna Europa”. Tema susreta bit će europska digitalna i IT sadašnjost i budućnost - gdje se nalazi Europa u globalnom kontekstu, koji su novi trendovi ključni, postoji li digitalna neovisnost Europe, kakve transformacije prolazi digitalna kultura…., bit će neke od tema o kojima će se razgovarati.

Na panelu će sudjelovati: Saša Zelenika, Nenad Antolović, Bojan Mušćet, Rene Brakus. 

Prijave za sudjelovanje se primaju putem obrasca ovdje.

Bojan Mušćet hrvatski je novinar, urednik, publicist, književnik, konzultant i informatički analitičar. U medijima radi od 1980. Radio je kao izvršni urednik i izvršni direktor IT magazina PC Chip. Pokrenuo je i mjesečnik za telekomunikacije Moj Moby, gdje je bio i glavni urednik. Danas o tehnologiji piše za tportal. Kao predavač ili moderator sudjelovao je na stotinjak poslovnih konferencija. S Draganom Petricom utemeljio je Bug Future Show i najveće godišnje regionalno natjecanja tehnoloških ideja Idea Knockout. Najveća svjetska tehnološka organizacija CTA odabrala ga je u žiri najvažnije tehnološke nagrade CES Innovate Awards šest godina zaredom. Dobio je i nagradu MIPRO IEEE za izvanredan doprinos razvoju ICT tehnologije u Hrvatskoj. Radi u Hrvatskom Telekomu kao urednik digitalnih sadržaja. 

Nenad Antolović je trenutno direktor Riječke razvojne agencije Porin koji je jedan od partnera u provedbi projekta EDIH Adria koji se bavi digitalnom transformacijom privatnog i javnog sektora, a progovorit će i o ostalim projektima koje Porin trenutno provodi. Nenad je prethodno bio voditelj projekta Centar kompetencija za pametne gradove, najvećeg razvojnog projekta u Hrvatskoj u području informacijsko komunikacijskih rješenja usmjerenih na poboljšanje kvalitete života građana. Projekt je podrazumijevao sustavni i inovativni pristup razvoju grada, upravljanju njegovim resursima, procesima i uslugama, i to uz pomoć novih tehnologija.

Prof. dr. sc. Saša Zelenika rođen je 1966. u Rijeci, gdje je završio osnovnu školu. Maturirao je 1985. na Redmond High School u SAD, diplomirao 1991. na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a doktorirao 1996. na Politehničkom sveučilištu u Torinu (Italija). Nakon inozemne karijere u gospodarstvu, bio je voditelj grupe pa voditelj Odjela za strojarske znanosti pri Paul Scherrer Institutu u Švicarskoj (1998.–2005.). Od 2004. godine radi na Tehničkom fakultetu u Rijeci, od 2015. u znanstveno-nastavnom zvanju redovitog profesora u trajnom izboru. Na Tehničkom fakultetu bio je pomoćnik dekana (2007.–2008.) i predstojnik Zavoda za konstruiranje u strojarstvu (2008.–2010.). Od 2005. do 2009. god. bio je i gostujući profesor na Sveučilištu u Udinama (Italija). Bio je pomoćnik ministra za znanost i tehnologiju (2012.–2013.) te zamjenik ministra (2013.–2014.) pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Vlade Republike Hrvatske. Trenutačno je zamjenik predstojnika Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci i voditelj Laboratorija za precizno inženjerstvo na Tehničkom fakultetu te voditelj projekta Europskog centra digitalnih inovacija EDIH Adria kao i Inovacijskog savjeta Inovacijskog centra izvrsnosti INNO2MARE. Od 2016. je redoviti član Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ). Znanstveno se bavi preciznim inženjerstvom i tehnologijom mikrosustava. Aktivno je sudjelovao u brojnim međunarodnim i domaćim znanstvenim projektima te je objavio 225 znanstvenih i stručnih radova, a autor je i jednog patenta i dvaju udžbenika.

Rene Brakus je hrvatski IT stručnjak i poduzetnik s bogatim iskustvom u telekomunikacijama, razvoju softvera i izgradnji tehnoloških zajednica u Rijeci. Trenutno radi kao konzultant za odnose s operaterima u švedskoj tvrtki 46elks, gdje upravlja strateškim partnerstvima tvrtke.

*Kreirano uz Deep AI, prompt: Europe being invaded by computers and computer chips, style: vintage film poster style.

beeebd5e-3d0a-4cd6-96df-e39870863a94 (1).jpg


“It’s so easy…”, basics of Croatian language and getting to know Rijeka’s culture (in English)

Vrijeme:  petak 9. 5. u 18 sati

Lokacija:  Gradska knjižnica Rijeka

Prijave:  prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Rijeka City Library introduces a pilot-program for learning the basics of the Croatian language and getting to know Rijeka’s culture for new citizens

In educational in-person and virtual sessions the participants will learn the basics of the Croatian language and familiarize themselves with interesting and useful information about Croatian and Rijeka culture, history and everyday life, which will make their life in Rijeka and the inclusion in the local community easier for them.

The sessions will be organized in the form of lectures, workshops and online exercises in both English and Croatian.

To register for participation, please fill in the form here.

The first meet-up will be held on Friday, May 9, at 18 o’clock in Rijeka City Library, room Učionica.

The sessions are held under the slogan “It’s so easy…”, and the symbol of the program is the metaphor of tape - a well-known tool in creative, school or office work which connects the separated parts into a more meaningful and complete whole. This exactly is one of the intentions of the program. It’s so easy… to meet, talk, and connect in Rijeka.

web photo 1280x720.jpg

Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
Recenzije

"O pisanju" Stephena Kinga: suočiti se s vlastitim nesavršenostima

/
Razgovori

Enver Krivac: Važno je da nisi sam, čak i ako si veliki individualac

/
Recenzije

"Sjećanje na prošlost Zemlje" Liu Cixina: nepredvidljivi razvoj koji nas drži do kraja trilogije

/
Teme

Izgubljeni u promjeni: u "vrlom novom svijetu" tehnologije sasvim sigurno postoje i gubitnici