Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
David Čarapina
Odrađuje petogodišnji akademski rok na FFRI-u uvjeren u produženje istog zbog dobrog ponašanja. Sportski novinar koji najmanje piše o sportu. Kao ljubitelj riječke košarke od 2016. godine nalazi se na popisu ugroženih vrsta. više

Jeste li ikada razmišljali o sprezi pozitive i našeg mjesta u mreži? Sigurno ste je svjesni, ali naša potvrda sprege koja nas okružuje (uvjetuje?) obično ostaje samo na kraćim opaskama; da, da, svi smo mi umreženi, nekoliko floskula o medijskom svijetu i globalizaciji, možeš li promijeniti program, frende?

Ne brinite; nemamo namjeru nikoga rastezati postmodernizom, kartom i teritorijem, ili slikom i prilikom. Imamo samo namjeru istaknuti važnost te sprege; naša umreženost u velikoj mjeri diktira naša razmišljanja o mjestima interesa. Izuzetno pozitivno medijski iskomunicirana mjesta rijetko se kada propituju, kao što se ni izrazito negativna mjesta ne propituju. Za naše prilike rijetko kritički pristupa turističkim mekama; s druge strane, u Americi je zanimljiv negativan primjer Detroita.

Opisanom problematikom odlučio se pohrvati Quint Studer na portalu Strong Towns. Kroz svoju kolumnu bavi se slučajevima Detroita i Briana Boylea koje prožima problematika nestanka bavi nestanka lokalnih sredina na medijskoj mapi na kojoj redom počinju dominirati medijski monopoli. Stvar je jednostavna: lokalna događanja nisu zanimljiva dovoljnom broju ljudi da budu profitabilna. Osim ako se ne radi o tragediji ili svojevrsnoj kritici i podupiranju stereotipnog viđenja šireg područja. Ako nitko ne piše o lokalnim područjima izvan toga, tko će htjeti doći živjeti na to područje? Netko? Bilo tko? Nitko?

Jeste li zadovoljni pročitanim? Teško. Upravo zato Studer piše sljedeće:

Hitno je da se ozbiljno pozabavimo prepoznavanjem i promocijom naših lokalnih svijetlih točaka i svih “dobrih vijesti” koje se događaju. Razmjena poruka oblikuje akciju, a akcija oblikuje zajednice. Ako ovisimo o nacionalnim medijima, oni će na kraju dizajnirati našu zajednicu – i to najvjerojatnije neće biti ishod koji želimo!

U nastavku kolumne Studer daje niz savjeta kako pristupiti opisanom problemu te izgraditi dobrostojeću lokalnu medijsku infrastrukturu:

  1. Okupite najvažnije predstavnike društva na svojem području i izgradite zajedničku lokalnu medijsku infrastrukturu
  2. Budite dobri s postojećim lokalnim mrežama
  3. Budite nešto nalik pozitivinim ambasadorima
  4. Učinite negativno intonirane (zlonamjerne) komentare nepopularnima
  5. Budite konzistentni; ponavljajte najvažnije teme koliko god treba
  6. Ciljajte i građane i putnike
  7. Bacite se u potragu za svjetlim točkama
  8. Pazite da medijska kultura stremi izgradnji pozitivne i optimistične kulture
  9. Budite drugačiji
  10. Komunicirajte ideje i najvažnije teme s ugostiteljskim radnicima
  11. Podignite građanski IQ
  12. Protiv negative možete samo pozitivom

Svaki savjet je Studer raspisao te pojasnio kako ne bi došlo do slučajne zabune. Nećete požaliti ako se odlučite da vam ti savjeti budu podloga za medijsko umrežavanje susjedstva, naselja, ili čak grada.

0
Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
Teme

Helena Klakočar o najnovijim radovima, svijetu bez rata i očuđujućoj viziji Rijeke

/
Brickzine

Vrijednost fantastike u dječjoj književnosti: magična priča o zečevima inspirira više od lektire

/
Brickzine

Razvij priču!: društvene igre uz koje mašta nema granice

/
Brickzine

10 slikovnica i klasika za djecu koji će nas/ih uveseljavati još desetljećima