Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Kristian Benić
Lovac na transformativne procese i projekte inovativno-eksperimentalne prirode. Autor knjige o povijesti informatike i digitalne kulture u Rijeci "Kako čitati grad kroz bajtove i piksele". Koautor koncepta i pobjedničke prijavne knjige Rijeka 2020 - Europs... više

Wired je uvijek imao vibru kakve kalifornijske surf punk disrupcija, progresivnog glasnika svega novoga, najglasnijeg glasnika permanentnog Future Shocka koji se u njihovim glavama odvijao praktički od jednog do drugog mjesečnog izdanja.

Wired je rastao s kulturom interneta ne bi li ga ista ta odvela pomalo i na margine. Teško je meni laiku procijeniti koliki je utjecaj Wireda u današnjem svijetu jer tisak se sigurno toliko ne kupuje, a na internetu puno sadržaja na sličan ili još bolji način prezentiraju razni drugi tvorci. Neki dan gledao sam im brojeve na Facebooku i malo je čudno koliko su niski, nebitni, posebno za instance poput UK izdanja. Možda propada Facebook, možda Wired, a možda i oboje. Novi igrači jesu u gradu, a to što sam ja nostalgičast za tim malo posloženijim svijetom konzumacije dobrog sadržaja je moj problem. Budućnost koju želimo nas paralelno i guta. 

Ajmo malo odbrojavati do legendarne godine…

Crtez-bez-naslova-72.png

Zato mi je redoviti ritual kupiti Wiredove godišnje pakete predviđanja, a upravo u prvom tjednu studenog svoj je izbacila UK instanca. Baš volim te pakete. Nije to neka duboka futurologija, uostalom govori se samo o godini unaprijed, ali prepoznaje se različite trendove u širokom spektru područja – financijama, tehnologiji, prijevozu, medicini, znanosti, kulturi…  

Nije naposljetku lako procijeniti ni što se dogodilo a što ne (izdanje iz 2019. ćemo svi pamtiti), ali u svakom slučaju predviđanja rade ljudi od posla, stručnjaci ili poduzetnici na specifičnom području proizvoda. 

Da im baš ne uništavam poslovni model kupovine izdanja izdvojit ću najzanimljivije naslove i reći zašto su mi interesantni: We’ll build safe social networks (pred nama je očito preslagivanje društvenomrežnog života, ishod nije izvjestan), Molecular Simulation Will Be Reality (tema vezana uz kvantna računala koja su doista sljedeći veliki odmak do nevjerojatnih mogućnosti komputacije pa i povećanim mogućnostima izrade simulacija), The Electric Heat Pump Market Will Really Warm Up (nisam imao pojma da postoje uređaji koji uzimaju npr. i zrak od – 5 vanjske temperature te iz njega izvlačiti topli dio zraka i upumpavati ga u prostor), Digital Allies will Unite (totalno povećanje digitalnih zajednica u novom smislu, gotovo nalik državama), Art Will Focus on Our Mental Health (osim digitalne gotovo dvije godine veći dio ostatka kulture propada, zanimljivo je vidjeti da li se mijenja i funkcija kulture), Patronage Will go Mainstream (vezano uz prethodni fenomen propadanja jer postaje veliko pitanje tko će to u svijetu hiperinflacije sve financirati). 

I evo jeeeeee…

Kopija-datoteke-Crtez-bez-naslova-6.png

Uz sve vodič kroz 2022. godinu je odlično ilustriran za što se uvijek pobrinu profesionalci te je to svakako dodana vrijednost. Sve je bajka, lako se uživjeti, iako ne moraš svemu vjerovati. 

0
Objavljeno

Čitaj i ovo:

/
GKR bira

5 šarenih stripova: Lajka, Umbrella Academy, Fantastic Four...

/
Teme

Duhovnost na putu prema metamoderni : New Age, svjetska književnost i sveprisutni Castaneda

/
Brickzine

Klasici hrvatskog svijeta slikovnica (i neke koje su na putu da to postanu)

/
Teme

O fenomenu starosti u romanima Dubravke Ugrešić "Baba Jaga je snijela jaje" i "Lisica"