“U primorskom zavičaju ljudi se bave poljoprivredom, ribarstvom i turizmom”, otprilike ovako zvuče rečenice iz udžbenika za zemljopis četvrtog razreda osnove škole.
Možemo ih čitati na više načina: naprimjer iz optike zadnjih generacija kojima je zemljopis s globusima, dobrom kartografijom, portulanima i maglom velikog nepoznatog svijeta još bio napet, mističan i nepoznat.
Ili, iz ideološke matrice: djeca će bubati taj zemljopis, iscrtan iz lokalnog geopovijesnog konteksta i nakrcati si gomilu fizičkih predrasuda i shodno ekonomskom kontekstu bolje će poznavati Dublin, Berlin ili Beč nego li kraj u kojemu su odrasli.
Nema u tome ništa toliko à priori loše jer svijet i naš pogled na njega se mijenja – pa tko je mogao nekad zamisliti Google Earth, GPS ili sve te mape koje olakšavaju život i putovanja, ujedno ga demistificirajući i svodeći na banalno, površno prostorno, što sam po sebi ionako jest. U prijevodu, zemljopis nije hot. Geografija je passé.
Ali kad se tu umiješa YouTube sa začinom politike, jezika, religije, kulture etc., stvari postaju malo drugačije.
Mark Mazover, Rebecca West, Marija Todorova – govore li vam ova imena nešto? Ako ne, naći ćete ih u svakoj hrvatskoj knjižari, na engleskom. Kupuju ih stranci da si u turističkoj dokolici objasne što to mi tamo sve po tom Balkanu… a, naravno, pročitajte imena gore opet, pišu ih stranci da strancima i nama objasne što smo, tko smo i kako smo na tom malo isječku karte i teritorija. (Ako vam Marija i zvuči domaće, njezino kapitalno djelo Imagining the Balkans ipak je produkt Bugarke s američkih sveučilišta).
I opet jedan stranac, koji će nama i strancima pokoju reći, ali u YouTube formatu, što priliči i vremenu u kojem se izdaje sve više knjiga, a knjižare zatvaraju.
I, moram priznati, ovo je jako dobro. Amer je u tih manje od četrnaest minuta više približio Balkan novim generacijama nego li će petsto studija instituta za povijest i beskrajna historijska birtijska prekrajanja granica, živih i mrtvih, da ne kažem ustaša i partizana.
Zemljopis je okvir, više je tu geopolitike, lingvističkih, kultuloroloških, povijesnih i ostalih crtica upakiranih u YouTube lingua franca da bi ja ovo bez problema predložio svim profesorima povijesti i zemljopisa kao zgodnu natuknicu.
Nadam se da školske reforme neće od edukacije napraviti ovakvo instant obrazovanje, ali ni da će zanemariti, usprkos manama i zgodnoj ironiji, drugačiji i youaktualniji strani pogled na prostor u kojemu, eto, sasvim slučajno i živimo.
Iz Magazina
Lektire za srednju školu u cool strip-izdanju
Knjige petkom: Svježa voda za cvijeće, Četvrto krilo, Norveška šuma...
Najave događanja
Pssst....priča Striborova, pričaonice za predškolce
Striborova škrabaonica: pastele i tempere
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.