Edukativna promocija: Kemijski inženjer u postrojenjima budućnosti
Edukativna STEM promocija o suvremenim industrijskim i laboratorijskim postrojenjima triju stručnjaka s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu.
U četvrtak 07.05. u 18 sati održat će se edukativna STEM promocija kojoj je cilj približiti suvremena industrijska i laboratorijska postrojenja te pokazati kako se danas koriste računalni alati, simulacije i metode umjetne inteligencije, u kemijskom inženjerstvu i srodnim područjima.
Program uključuje tematska izlaganja triju stručnjaka s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, prikaz videa i simulacije realnog procesnog postrojenja te virtualnu šetnju postrojenjem.
Poseban naglasak bit će na:
- Projektiranju i modeliranju laboratorijskih i industrijskih postrojenja ključnih za održivi razvoj.
- Primjeni umjetne inteligencije i strojnog učenja u optimizaciji i vođenju procesa iz kemijske i srodnih industrija, smanjenju potrošnje energije i resursa te analizi podataka sa postrojenja.
- Analizi utjecaja postrojenja na okoliš i tehnologije koje omogućuju njihovu modernizaciju i ekološku prihvatljivost.
U okviru promocije, sudionici će moći vidjeti simulaciju realnog postrojenja i doživjeti virtualnu šetnju. Na ovaj način približit će im se razumijevanje rada ključnih procesnih jedinica i uloge inženjera.
Prijave na predavanje primaju se putem obrasca ovdje.
O predavačima
Izv. prof. dr. sc. Željka Ujević Andrijić izvanredna je profesorica na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Njezino područje istraživanja obuhvaća kemijsko inženjerstvo, s naglaskom na modeliranje, simulaciju i optimizaciju procesa te primjenu naprednih metoda umjetne inteligencije i strojnog učenja. Stručnjakinja je za razvoj softverskih senzora, statističku analizu podataka, QSAR modeliranje i kemometrijske metode, in silico predviđanje nastajanja kokristala, kao i za statistički nadzor procesa i prediktivnu dijagnostiku rada opreme.
Doc. dr. sc. Srečko Herceg docent je na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Njegovo područje istraživanja usmjereno je na napredno vođenje kemijsko tehnoloških procesa, modeliranje procesa, elektrokemijske energetske sustave i tehnologije proizvodnje zelenog vodika. Ranije je radio kao projektant i nadzorni inženjer na projektima izgradnje i rekonstrukcije procesnih postrojenja u industriji.
Marko Sejdić, mag. ing. cheming., asistent je u nastavi na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Područje istraživanja mu je napredno vođenje kemijsko tehnoloških procesa, a njegova znanja i vještine uključuju izradu softverskih rješenja za upravljanje laboratorijskim uređajima s naglaskom na uređaje procesne analitičke tehnologije, i automatizaciju procesa.

Aktivnost se provodi u sklopu EU projekta čiji su nositelji Sveučilište u Zagrebu – Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) i Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI): https://cjelozivotno-fkit-hdki.hr/stem/
Iz Magazina

Anatomija „intelektualnog stila“: knjige koje su puno više od modnog dodatka

Knjige petkom: Ponoć u Černobilu, Otok, Izgladnjela cesta…

Kvantna fikcija #3: Knjige u kojima i Morloci iz budućnosti postaju dobri ljudi i vegetarijanci...
Najave događanja

Edukativna promocija: Kemijski inženjer u postrojenjima budućnosti

Predstavljanje knjige "Krčani u fašističkim, nacističkim i ustaškim zatvorima i logorima 1941. – 1945."
Večer društvenih igara u Rasadniku

Predstavljanje godišnjaka Povijest sporta i tjelovježbe

Radionica Changemakers4eu: „Raspravljamo o Europi: Odgovor mladih na promjenjivu prirodu budućih poslova, vještina i prilika“

Predstavljanje knjige “Prvi hrvatski tiskar Broz žakan”
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.








