Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Gradska knjižnica Rijeka
Središnja narodna knjižnica grada Rijeke. Mjesto dobrih knjiga, stvaralaštva i začina za kvalitetno slobodno vrijeme. više
Vrijeme sati
LokacijaBenčić (Viktora Cara Emina 1)

U srijedu, 3. lipnja u 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka održat će se predstavljanje zbirke Davora Briškog (Grgurića) ''100 slomljenih žena i 1 podmetnuta jabuka'' (kratke priče i lirski zapisi o ženama). Uz autora, u programu će sudjelovati Biserka Goleš Glasnović i Darija Žilić

Iz osvrta Biserke Goleš Glasnović :

Čitajući tekstove Davora Briškog, označene u podnaslovu lirskim zapisima o ženama, mogli bismo govoriti o crtici, kratkoj priči, pa i o pjesmi u prozi, u kojoj se pjesnički iskaz oslanja na meditativnost, a ne na naraciju. Stoga njegovu proznu rečenicu i pjesničku sliku pokušavam sklopiti u cjelinu, u svijet na granici metaforičnoga i stvarnoga govora. 
Glavne protagonistice toga svijeta su žene. Pjesnički iskaz prikazuje ih iz različitih perspektiva, u ja formi i mi formi. Često im se obraća kao bliskoj osobi, ili govori o njima kao ženama općenito, ili o njima govori neki drugi lik. U zbirku lirskih zapisa skupljen je stotinu i jedan tekst označen rednim brojevima, s jasno označenim sadržajem u naslovu 100 slomljenih žena i 1 podmetnuta jabuka.
No, nije riječ samo o ženama, jer se učestalo kroz njihove otužne, nesretne i tragične sudbine polemizira s vlastitim stvaralaštvom. Govori se o potrebi stilizacije stvarnosti, o njezinu prijenosu u umjetnički tekst. Jedan od zapisa pod rednim brojem 101. obraća se pjesničkom iskazu, koreći ga na prikazima ženskih sudbina vrlo često nelijepim, ponekad surovim, ponekad ironičnim, a ponekad i bliskim groteski. Valja parafrazirati dio toga zapisa kako bismo, bez iluzija o nekoj idealnoj ženi ili čarobnom ženstvu, analizirali ove neobične i neočekivane zapise o ženskim likovima koji su oživljeni na nekom rubu između stvarnoga i fiktivnoga, u nekom univerzalnom prostoru bez nacionalnih i zemljopisnih granica. 
 

O autoru:

Davor Grgurić (Briški) rođen je 6. travnja 1978. godine u Rijeci. Diplomirao je upravno pravo na riječkom Pravnom fakultetu. Predsjednik je riječkog ogranka Društva hrvatskih književnika, Etno-udruge „Prepelin'c” Delnice i udruge „Glazbeni susreti Gorskog kotara”. Novinar je Radija Gorski kotar u Delnicama, pri kojem od 2002. godine uređuje dijalektalno-etnološku emisiju „Radio Ž’rjoafkaˮ. Uređuje „Književnu Rijeku”, časopis za književnost i književne prosudbe, kojeg objavljuje riječki ogranak Društva hrvatskih književnika. Član je Matice hrvatske, Hrvatskog novinarskog društva, „Kajkavskog spravišča” u Zagrebu, slovenskog kulturno prosvetnog društva „Bazovica” u Rijeci te Slavenske akademije za književnost i umjetnost sa sjedištem u Varni (Bugarska). Kao kantautor, do sada je studijski snimio petnaestak svojih uglazbljenih pjesama, od kojih su neke nagrađene na regionalnim glazbenim festivalima „Grobnička skalaˮ i „Čansonfestˮ. Poznati je izučavatelj i javni promicatelj goranske narodne baštine te pokretač projekta osnivanja Etnografskog muzeja Gorskog kotara u Delnicama.