Plavi svemir: Neobična i drukčija baš kao naša djeca
Posljednjih godina svjedoci smo sve češćeg spominjanja inkluzivnog društva, prihvaćanja različitosti i djece s teškoćama. No, je li to doista tako?
Prihvaćanje različitosti i uključivanje djece s teškoćama u redovan odgojno-obrazovni sustav nije inkluzija, a prečesto je samo fatamorgana. Inkluzivno društvo je ono koje poštuje individualnost svakoga djeteta, njegovu osobnost i različitost, a inkluzija preobrazba čitave zajednice. Životi djece s teškoćama i njihovih obitelji neće se mnogo promijeniti ako se ne promijeni društvo, njegove vrijednosti I stavovi.
Kad su djeca s poremećajem iz spektra autizma još malena, stalno tragate za tom ranom intervencijom kao za nekim svetim gralom, uključujete dijete na milijun različitih terapija kako bi nekad u budućnosti bilo funkcionalno i samostalno. Kad su djeca malo veća, borite se svim silama da ih odgojno-obrazovni sustav prepozna i primi u svoje okrilje uz programe prilagođene njima i pomoćnike u nastavi. A onda, kad odrastu, postanu nevidljivi. Nevidljivi za bilo koji sustav u našoj zemlji.
Često imam osjećaj da djeca, mladi i odrasli s poremećajem iz spektra autizma i njihove obitelji žive u nekom paralelnom svemiru. I zaista žive, u svom plavom svemiru gdje ih najbolje razumiju oni koji prolaze isto.
Kao roditelju djeteta s PSA-om (poremećajem iz spektra autizma) nikad mi nije lako čitati slikovnice i knjige o autizmu, koliko god one bile odlične i svaka na svoj način pridonijele razumijevanju i inkluziji. Nekad samo roditelj djeteta s PSA-om može reći da poznaje plavi svemir i našu djecu, a kad to što zna stavi na papir, onda dobijete Plavi svemir.
Ne mogu ga ni nazvati slikovnicom jer on to nije. On je puno, puno više, a njegova misija je proširiti svijest o autizmu, o tome kako funkcioniraju osobe u spektru i kako im se približiti, kako im postati prijatelj, kako ih jednostavno prihvatiti takvima kakvi jesu. Plavi svemir mora doći do svakog djeteta i svakog roditelja jer svi znamo koliko je važno čitanje od najranije dobi i koje su sve dobrobiti takvog čitanja. A kad su djeca od najranije dobi izložena slikovnicama s pričama i ilustracijama koje ih uče o karakteristikama i potrebama djece s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima, razvit će vrijednosti poput tolerancije, uvažavanja i prihvaćanja različitosti koje su put do inkluzivnog društva.
U Plavom svemiru svoje snage su udružile Daliborka Pavošević, mama mladića s PSA-om, Majda Kurbalić, po struci edukacijski rehabilitator, a po pozivu šaptač osobama u spektru, izvrsna ilustratorica Zrinka K. Merčep i kao nakladnik, Udruga obitelji djece s autizmom “Dar” Osijek.
Knjižicu neobičnog oblika koja se otvara dok ne postane velika, velika, sa stihovima i objašnjenjem stihova napisala je Daliborka Pavosevic, a popratnu knjižicu, Planet podrške, Majda Kurbalić. Ova slikovnica je nešto što još niste vidjeli. Neobična i drukčija baš kao naša djeca, različita i sjajna, baš kao naša djeca, puna ljubavi, podrške, razumijevanja i prihvaćanja, baš onakve kakvu želimo naša djeca i mi. Predivne ilustracije Plavi su svemir oživjele, udahnule mu dušu, ispunile srce baš onako kako je trebalo. Drukčije ni nije moglo biti.
Ova se slikovnica može čitati na mnogo načina. S najmlađima, gledajući ilustracije i razgovarajući, s malo starijima dodajući i tekst uz ilustracije te razgovarajući pomoću objašnjenja iz knjižice Planet podrške. A kao glazbenu podlogu, svakako predlažem Fluentes i uglazbljeni Plavi svemir. Slikovnica je prvenstveno namijenjena svom novom aktivnom životu u dječjim vrtićima, školama i knjižnicama gdje će svi oni koji rade s djecom imati priliku biti dio našeg, plavog svemira i u njega uključiti sve kojima se slikovnica čita. A onda, možda, dođemo i do cilja koji smo si svi mi zacrtali:
“U tom zajedničkom dodiru misli, osjećaja i odnosa stvorit će se posve novi svemir, plavi svemir, koji će premostiti i uvažiti različitosti i pružiti djeci s poremećajem iz spektra autizma i njihovim obiteljima život kakav zaslužuju svi ljudi u ovom našem svemiru.”
Iz Magazina
Knjige petkom: Kolibrić, Povijest pčela, Sapiens...
5 šarenih stripova: Lajka, Umbrella Academy, Fantastic Four...
Jasen Boko: Zaboravljamo da smo svi jednom bili migranti koji išli za boljim životom
Najave događanja
Predstavljanje knjiga "A što kad se netko naš razboli" i "Kako kreirati najbolju godinu u životu" Brune Šimleše
Božićna čarolija u kuhinji, demonstracijsko degustacijske radionice s Bojanom Matek
Predstavljanje knjige "Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata" Tvrtka Božića
Pretplati se!
Prijavite se za primanje "newslettera" Gradske knjižnice Rijeka i saznajte na vrijeme što se događa u našim odjelima i ograncima diljem grada, što se čita, komentira i preporučuje u Magazinu te koje nam se ideje vrte po glavi... I zapamtite - čitamo se na internetu, ali vidimo u knjižnici. :)
Vaša e-mail adresa neće biti otkrivena neovlaštenim trećim osobama i koristi se isključivo u svrhu informiranja.