Podijeli sadržaj

  • Podijeli emailom
  • Podijeli na Facebooku
  • Podijeli na X
  • Podijeli s Viberom
  • Podijeli s WhatsAppom
Autor/ica
Gradska knjižnica Rijeka
Središnja narodna knjižnica grada Rijeke. Mjesto dobrih knjiga, stvaralaštva i začina za kvalitetno slobodno vrijeme. više

I u svojoj trećoj godini programska linija Vrisak: Usta na usta bavi se stvaralaštvom koje ne obuhvaća klasične književne izraze, prozu i poeziju nego odlazi za tekstom dalje: u strip, ilustraciju, inovativne magazine, dizajn, glazbu i pop kulturu i donosi 10 programa ovogodišnjeg Vriska. 

Cilj je uvijek isti, izravni razgovori i promoviranje pojedinaca i kolektiva sa stavom i vizijom, u živom susretu sa publikom.

Usta na usta tako donosi nezaobilaznu Hanu Tintor i njene Cure i jedan od pogonskih motora Dubioza Kolektiva - Branu Jakubovića sa njegovim Dubiozama. 

Tu su i tri kreativne priče koje kao jedan od produkata imaju magazine. Jedinstveni, čarobni Kolektiv Robida iz malog talijanskog sela Topolo/Topolove čiji se dizajnerski rad prelijeva u sve aspekte života….ili možda obratno, zatim ekipa kvarnerskih stripaša koja je pripremila drugi broj strip-magazina IracionaList te ambiciozni tim Kàko magazina, jedinstvene izdavačke pojave na hrvatskom tržištu.

Diana Sokolić i Goran Polak predstavit će svoje knjige u koje su oboje utkali slojeve čitavog svog života, senzibiliteta i iskustva. Diana Sokolić sa jedinstvenom pričom “O bojama” kroz predavanje koje prati radionica, a Goran Polak i njegov “Stražarni lopov” sa bezbrojnim mikrosjećanjima i pričama sa alternativne glazbene scene, od osamdesetih do danas. 

Pogled ka onima koji tek dolaze donosi priča jedinstvenog festivala kojeg realiziraju gimnazijalci - “Na pola puta” iz Užica, te dva programa u Gala caffeu - Studentski Vrisak - predstavljanje odabranih studentskih radova, te večer čitanja neobjavljene poezije

Suorganizator i domaćin ukupno deset programa ovogodišnjeg Vriska: Usta na usta je Gradska knjižnica Rijeka, a uz Usta na usta čeka vas i nekoliko druženja studenata i srednjoškolske brusilice. Vidimo se u Benčiću!

Tijekom trajanja Vriska odvija se u Dječjoj kući u suorganizaciji Gradske knjižnice Rijeka Vrisak Junior čijih 5 susreta za učenike školske dobi možete vidjeti ovdje.

518297204_1340575994738135_5704379802952114471_n.jpg

Hana Tintor & “Cure”

Vrijeme: ponedjeljak 15. 9. u 18:30 

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje

Hana je umjetnica, ilustratorica, animatorica, muralistica, stripašica - Cura koja živi i radi u Zagrebu a djeluje znatno šire. Magistrirala je vizualne komunikacije na Studiju dizajna u Zagrebu a zatim ilustraciju i umjetnost knjige na Anglia Ruskin sveučilištu u Cambridgeu, UK. 

Izrazito je aktivna i sveprisutna, trenutno najviše zbog stripa “Cure” (Fraktura, 2025.). U dosadašnjem radu okušala se i u dječjim i autorskim slikovnicama, ilustracijama za odrasle, novinskoj i uredničkoj ilustraciji, vizualnim identitetima. Hanin izraz je direktan, brz, ženski u univerzalan, pankerski i hipsterski, apsolutno vrijedan pozornosti. 

O “Curama” i svemu ostalom razgovaraju Hana Tintor i Iva Bezinović-Haydon.

Hana Tintor CUre.png


Goran Polak & “Stražarni lopov”

Vrijeme: utorak 16. 9. u 18:30 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje. 

Entuzijast, kolekcionar, autor bloga https://strazarni-lopov.blogspot.com/, jedinstvene digitalne baze koja od 2010. donosi rijetke fotografije, audio i videosnimke, plakate, memorabilije i sjećanja jugoslavenske alternativne kulture od 70-ih na dalje, sa naglaskom na zagrebačke osamdesete.

Ove godine Goran je blog ukoričio i u vlastitoj nakladi stvorio jedinstvenu enciklopediju uspomena jednog turbulentnog vremena. Osim strastvenog dokumentiranja domaće scene i vlastitog odrastanja, Goran je prepoznat i kao jedan od najvećih poznavatelja i svjetskih kolekcionara rijetkih snimaka Iggy Poppa i The Stoogesa. 

O knjizi, blogu, jugoslavenskoj-hrvatskoj-zagrebačkoj-riječkoj sceni razgovaraju Goran Polak, Ivanka Mazurkijević, Ivan Šarar i Enver Krivac.

05.jpg


Diana Sokolić & “O bojama”

Vrijeme: srijeda 17. 9. u 18:30 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Diana Sokolić, diplomirala je na slikarskom odjelu na Akademiji likovnih umjetnosti i potom na Majstorskoj radionici u Zagrebu. Osim slikarstva i instalacije, bavi se dizajnom, keramikom, fotografijom i pedagoškim radom. 2015. i 2019., na Amsterdamskom festivalu svjetla, njezine su instalacije ušle u finale između više od 600 instalacija iz cijelog svijeta. 

Nakit koji dizajnira i izrađuje predstavljen je u britanskim izdanjima časopisa: Vogue, Marie Claire, Tattler, InStyle, Harper’s Bazaar… i na sajmovima u Parizu (Bijorhca i Who’s Next), u Beču i Milanu. Dobitnica je mnogih svjetskih nagrada za dizajn: A’Design Award 2013., 2014., 2016. i 2019., London International Creative Competition i druge, te za fotografiju. 

Cjeloživotno umjetničko i pedagoško iskustvo i praksu pretočila je u fascinantan priručnik “O bojama” koji na gotovo 400 stranica donosi sve o povijesti boja, nazivlju, nastanku i još mnogo više. Sve što ste se htjeli pitati o bojama a niste se usudili moći ćete na predavanju i radionici Diane Sokolić!

IMG_9021-1-1.jpg


Čitanje neobjavljene poezije

Vrijeme: srijeda 17. 9. u 20 sati 

Mjesto: Caffe bar Gala

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Pozivamo sve ljude koji pišu poeziju, bez obzira na dob, da se prijave na večer čitanja neobjavljenih pjesama. Odaberite 1-3 svoje pjesme koje vas najbolje predstavljaju i pročitajte ih pred publikom jednog od vodećih književnih festivala u regionu. Uslov je da pjesme budu neobjavljene, a pravo na učešće imaju afirmirani i neafirmirani, mladi i stari, stidljivi i ekstrovertni, nesigurni i samouvjereni, svi će dobiti ravnopravnu šansu da nam predstave stihove koje svijet još nije video.

Moderatorica čitanja je Frida Šarar.

IMG-05c3f4540ed2651759ff32b7be41ec23-V.jpg


Brusilica za srednjoškolce: Petra Prtajin: Samo jedna od

Vrijeme: četvrtak, 18. 9. u 12.30

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

„Roman Samo jedna od, koji je autorica započela pisati već u srednjoj školi 2019., izravno i nemilosrdno prikazuje generaciju koja ne vjeruje u laži onih prethodnih jer ostale su im tek ušminkane ruševine, svijet bez temelja u kojem samo valja letjeti što više, odagnati pomisao na pad, željeti sve i sada jer sutra je tako daleko. Međutim, one koji steknu moć novim pripadanjem, čeka grubo prizemljenje kada shvate koliko riječi pripadanje i propadanje – zvuče nevjerojatno slično.” Kada ti ovo napiše veliki Kristian Novak znamo kako u rukama imamo nešto generacijski posebno. 

Petra Prtajin rođena je 2003. u Zagrebu. Pohađala je V. gimnaziju, bavila se sportovima, učila jezike, volontirala u Klinici za dječje bolesti, sve to vrijeme pisala. Danas je studentica treće godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Samo jedna od njezin je romaneskni prvijenac.

samo-jedna-od.jpg


“IracionaList” predstavljanje drugog broja strip-almanaha

Vrijeme: četvrtak 18. 9. u 18 sati 

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Almanahom su obuhvaćeni radovi 20 domaćih i jednog regionalnog autora. Na 192 stranice svoje su stripove dali objaviti: Darko Macan, Iztok Sitar, Matija Pisačić, Franjo Anžlovar, Irena Jukić Pranjić, Enver Krivac, Anamarija Kvas, Saša Jovanović, Korin Hunjak i mnogi drugi, po izboru uređivačkog kolegija: Matija Pisačić, Damir Steinfl i Damir Stojnić.  "IracionaList" izlazi od 2023-će godine kao prva publikacija tog tipa izdana u Rijeci.

U predstavljanu sudjeluju Damir Stojnić, Matija Pisačić i Enver Krivac.

1. Damir Steinfl, Iracionalist - naslovna.png


Žak Valenta / TRAFIK

Vrijeme: četvrtak 18. 9. u 17:30 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: Sudjelovanje je slobodno.

Masterclass " ČITANJE I PLESANJE / Koreografija kao prošireni medij "  - javna prezentacija koreografija nastalih u sklopu dvodnevne radionice. 


Brano Jakubović & “Moje Dubioze” 

Vrijeme: četvrtak 18. 9. u 19:00 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Suosnivač i isporučitelj elektroničkih zvukova Dubioza Kolektiva, dolazi sa svježom kolekcijom kratkih autobiografskih priča o djetinjstvu, odrastanju, bendu, glazbi, životu na Balkanu.

“Čisti užitak, teško je ispustiti knjigu iz ruke. Jednostavno je a pronicljivo, nepretenciozno a prodire ispod površine, toplo je a bez patetike”, napisao je o knjizi “Moje dubioze” novinar i pisac Viktor Ivančić.

O sviranju, životu i dubiozama među njima, razgovaraju Brano Jakubović i Ivan Šarar, u pauzi europske turneje Dubioza kolektiva.

MOJE DUBIOZE - Brano Jakubovic.jpg


Studentski Vrisak

Vrijeme: četvrtak 18. 9. u 20:00 sati

Mjesto: GKR/caffe Gala

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Predstavljanje autora i čitanje radova odabranih u natječaju Studentski Vrisak 2025. u organizaciji Studentskog centra Sveučilišta u Rijeci.

492407724_1663991781171575_7688755753637879495_n.jpg


“Na pola puta” – forum o srednjoškolcima i knjigama

Vrijeme: petak 19.9., 18:00

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave:  prijave se primaju putem obrasca ovdje.

“Na pola puta” je festival iz Užica, nastao iz želje da u školu uđu važni umjetnički i životni sadržaji koje je školski program uporno zaobilazio. 

Glavni organizatori i realizatori festivala su sami gimnazijalci, a veći dio programa tradicionalno se odvija u užičkoj gimnaziji. 

Festival, koji priprema 20. jubilarno izdanje povod je za razgovor o mogućnostima suradnje učenika, profesora i umjetnika u potrazi za nekom boljom edukacijom i odgojem, za boljom školom. 

Sudionici razgovora su Ružica Marjanović, dugogodišnja mentorica projekta “Na pola puta” i niz sugovornica i sugovornika koje povezuje entuzijazam u otvaranju svijeta umjetnosti tinejdžerima – Helena De Karina, Nikolina Hrga, Sandra Vidović, Vita Tijan, Igor Beleš.

Sa-ranijeg-festivala-Na-pola-puta-Foto-Nenad-Kovacevic-e1682086500828-1000x560.jpg.webp


Kàko magazine 

Vrijeme: petak 19. 9. u 19:00 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Tijekom 2024. i 2025. bilo je nemoguće ne primjetiti novi magazin na tržištu. 

Beskompromisan dizajn, odabir fotografa i ilustratora, sa tekstovima na zadane teme (Vječnost, Ulica, Igra, Estetika, Zvuk prvih su pet brojeva) koji se prikupljaju otvorenim pozivom i u konačnici oblikuju u tiskani proizvod u kojem nema oglašavanja! 
Nasuprot ovom inzistiranju na klasičnim print-postulatima Kàko isporučuje nevjerovatnu količinu digitalnog sadržaja, putem svog https://www.kakomagazin.com/ weba i promišljeno vođenim društvenim mrežama.

Ovaj hrabar poduzetnički i umjetnički pothvat pogoni entuzijazam idejnog začetnika Ivana Blagajića, urednice sadržaja Nives Bošnjak i grafičkog urednika Alena Marića, a o tome kako (i zašto) nastaje Kàko ovaj kreativni trijumvirat razgovara sa Kristianom Benićem i Ivanom Šararom, uz prezentaciju najnovijeg, šestog broja na temu: TRAČ!

Kako magazin.png


Završni party Vrisak: Usta na usta 

Vrijeme: petak 19. 9. u 20:00 sati

Mjesto: caffe Gala

Prijave: ulaz je slobodan

Kada se približumo finalu naših druženja na ozbiljnim razgovorima vrijeme je i za malo ležerancije. Odmah uz Gradsku knjižnicu Rijeka je caffe Gala s kojim se uvijek lijepo surađuje, tu je dobra terasa, ugodna unutrašnjost...Sve ono što smo čuli nastavljamo raspravljati u dobrom društvu.

480938774_1190725392390861_6460801223515387759_n.jpg


Kolektiv Robida (ITA): Vida Rucli i Aljaž Škrlep

Vrijeme: subota 20. 9. u 11:00 sati

Mjesto: Gradska knjižnica Rijeka / Radio Benčić 

Prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Robida je interdisciplinarni kolektiv koji djeluje od 2015. godine — kao dio slovenske manjinske zajednice u Italiji — sa sjedištem u pograničnom selu Topolò/Topolove u regiji Benečija. 

Kroz fascinantan rad na raskrižju arhitekture, umjetnosti, dizajna, izdavaštva, teorije, radijskih praksi, pisanja i angažmana zajednice, Robida istražuje odnose između prostora i njegovih imaginarija, dok propituju i žive život i stvaraju u rubnim post-ruralnim, postgraničnim, manjinskim i višejezičnim kontekstima. 

Njihov angažman odlikuje teorijska potkovanost ali i izravan DIY pristup koji je vidljiv kako u bogatoj međunarodnoj mreži suradnji na kulturnim projektima tako i u održivoj poljoprivredi, izgradnji, obnovi i beskrajnom entuzijazmu kojim su duboko ukorijenjeni u lokalno okruženje Topolò/Topolove i Benečije, gdje djeluju kao čuvari mjesta, njegove povijesti i njegove budućnosti.

Godine 2022. primili su prestižnu nagradu New European Bauhaus za svoj projekt Selo kao kuća, koji prepoznaje inovativne pristupe oblikovanju održivih i uključivih zajednica.

U razgovoru sudjeluju Vida Rucli, Aljaž Škrlep, Maja Ogrizović, Dorotea Škrabo i Ivan Šarar.

15_Academy of Margins 2023_Photo by Elena Rucli.JPG

 

Čitaj i ovo:

/
Recenzije

"O pisanju" Stephena Kinga: suočiti se s vlastitim nesavršenostima

/
Razgovori

Enver Krivac: Važno je da nisi sam, čak i ako si veliki individualac

/
Recenzije

"Sjećanje na prošlost Zemlje" Liu Cixina: nepredvidljivi razvoj koji nas drži do kraja trilogije

/
Teme

Izgubljeni u promjeni: u "vrlom novom svijetu" tehnologije sasvim sigurno postoje i gubitnici